Предстоящи дни на отворените врати на 26 април и на 03 май
На 22 март в сутрешните часове се проведе Международен семинар, организиран от Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“, Единбург и Български културен и образователен център, Шотландия в партньорство с Морей Хаус Скуул за образование и спорт, Единбургски универитет (Moray House School of Education and Sport, University of Edinburgh), Консулство на Република България в Единбург, и Изпълнителна агенция за българите в чужбина (ИАБЧ).
В една от залите на достолепната сграда на Олд Колидж, Единбургски университет (Old College, University of Edinburgh) гостуващи лектори на срещата бяха изтъкнати имена в културната и образователна сфера на България и Обединеното кралство, с изключително интересни теми.
Първата презентация бе на д-р Златко Барс-Димитров, зам. ръководител на посолството на Република България в Лондон, на тема: „Представяне на Надежда Станчова – лейди Мюър“. С много документни факти, архивни снимки и интересни данни за живота на забележителната българка Надежда Станчова - лейди Мюър, лекторът ни направи съпричастни към нейното всеотдайно дело и привързаност към българските корени. Училището ни има честта да носи нейното име от началото на тази година.
Следващите две презентации бяха на гост-лекторите проф. До Койл, Единбургски университет, с актуалната тема: „Какво показват научните проучвания: развиване на мултиезичност в нашите млади хора в допълнителните училища в Шотландия“ и проф. Антонелла Сораче, Единбургски университет и Байлингюализъм Метърс/Bilingualism Matters (международна организация), Единбург, на тема: "Двуезичност при наследствените езици: перспективи за изследвания и ефекти върху обществото". Поднесената информация бе много актуална и особено интересна за практическата работа и професионална ориентация на екипа на училището в проблемите на обучението на деца - билинви и мултилингви. Бяха дискутирани социалните контури и педагогическите модели в динамиката на новото поколение учащи.
Презентацията на д-р Лоти Хор от Университетa в Кеймбридж и Университета в Мидълсекс, Лондон, на тема: „Първи впечатления как Българското училище в Единбург изгражда общност от учещи се млади хора“ бе емоционално-позитивен анализ на нейното предварително гостуване в училището по време на учебни занятия, когато посети всяка възрастова група учащи се - от 3-годишните малчугани, до учениците от горен курс на обучение: 5-12 клас.
Следваха презентации на българските ни гости:
проф. д-р Георги Вълчев, ректор на Софийски университет, с тема: “Дестинация Vampire.bg”. Интересен и подплатен с факти критичен преглед на някои процеси на изопачаване на историческото минало през последните десетилетия и очертаване на необходимостта лоялната и безпристрастна към политически влияния наука да стъпи отново в академичните среди и учебната литература.
проф. д-р Мадлен Данова, зам-ректор на Софийски университет, с тема: “Предизвикателства пред висшето образование днес” очерта нагледно и подробно развитието на образователните възможности и функционални параметри на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, представи някои авангардни научни сфери на обучение на студентите в най-старото висше учебно заведение в България.
проф. д-р Данаил Данов, Софийски университет, с тема: “Иновативни методи в обучението по чужди езици“ представи някои от съвременните интерактивни продукти и ползите от тяхното прилагане в практиката ни.
Семинарът завърши в две презентации от учители от Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“, Единбург:
Мариана Димитрова, начален учител и училищен ръководител в Първо българско училище „Надежда Станчова – лейди Мюър“, Единбург, запозна присъстващите с тема: „Интегриране на елементи и добри практики от шотландската образователна система в езиковото обучение на деца билингви/ мултилингви“. С много нагледни слайдове и конкретни факти от учителската практика, тя демонстрира новия подход в обучението на българските деца в училището, в синхрон с местните педагогически прийоми за по-лека адаптация на децата в началното обучение по роден език в чуждоезична социална среда.
Алина Банкова, учител по Български език и литература в Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“, Единбург, с тема: „ЗАЕДНО – ключ към успеха. Какво е нужно за успешна педагогическа работа в градивна учебна среда?“ Бяха набелязани някои основни посоки за успешна работа в екип между трите основни страни в образователния процес: учители - ученици - семейства.
Конференцията завърши с много добри взаимни отзиви, с полезна за екипа на училището професионална информация и популяризиране на дейността на Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“, Единбург сред българските и чуждестранните ни гости и професионалисти.